Szlak Śląskiego Bluesa

Szlak Śląskiego Bluesa jest jedynym tego typu projektem na świecie, gdzie po historii muzyki w mieście oprowadzają nas osoby, które tę historię tworzyły. W pełni multimedialny szlak wspomnień po wszystkich najważniejszych klubach muzycznych w regionie, które funkcjonowały na Śląsku w przeciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Szlak Śląskiego Bluesa powstał dzięki Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów w ramach projektu Miasto Muzyki UNESCO.

Ze Szlaku Śląskiego Bluesa dowiecie się m.in. gdzie powstał pomysł założenia Dżemu, z którego klubu uciekł Lemmy Kilmister i kto dał pierwszą harmonijkę Irkowi Dudkowi.
Poruszanie po Szlaku umożliwiać będzie specjalna aplikacja multimedialna, która po uruchomieniu jej w miejscu gdzie kiedyś znajdował się klub, odtworzy film zawierający wspomnienia muzyków związane z danym miejscem.

Pamiętam z czasów mej młodości, że w bluesowych lokalach w Katowicach zawsze panowała niezwykła atmosfera. Pierwszym klubem muzycznym, który odwiedzałem był Harley na Szymanowskiego. Grywała tam kapela Dragon, chłopaki z południa Katowic. Zaś w klubie Blus podobał mi się klimat, że ktoś wchodził i dosiadał się do pianina, można było spotkać Partyzanta, który grał na harmonijce. Kiedyś zapytano go kiedyś, dlaczego tak gra, odpowiedział, że „u nos wszyscy tak grają”. Wyjątkowym miejscem był Kompresor, który prowadził mój kumpel, z którym grywaliśmy w piłkę na Kolejarzu. Wiedziałem wtedy, że właśnie tam swoje pierwsze próby miał Dżem.

Miałem to szczęście, że u nas w Piotrowicach funkcjonowała najlepsza bodaj na Śląsku firma nagłośnieniowa, która obsługiwała niemal wszystkie koncerty na Śląsku. Ja akurat mogłem uczestniczyć w tych wojażach i korzystać z tych koncertów „od kuchni”. To była fajna przygoda i bardzo sobie to cenię. Tak też trafiłem na mój pierwszy koncert na Spodku – a była to właśnie Rawa Blues. Hala robiła i nadal robi na mnie niesamowite wrażenie. Na Spodku zawsze próbowałem przedostać się na płytę, nawet gdy nie miałem biletu. Chciałem wejść do młyna i poczuć tę prawdziwą radość fana muzyki.

Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice

ORGANIZATORZY:

PATRONAT MEDIALNY: