Asza

Katowice, ul. Grażyńskiego 49a

Lata działania- II połowa lat 90, do połowy pierwszej dekady lat 2000

Klub mieszczący się na „Aszy”, czy w Parku im. Alojzego Budnioka. Działający na przełomie wieków klub, z Koszutki, parkową lokalizacją przypominał legendarną Leśniczówkę. Warte podkreślenia jest, że jako jeden z pierwszych klubów był od podstaw przygotowywany do grania w nim muzyki na żywo. Do legendy przesło otwarcie Aszy na którym wystąpił zespół Andrzej Urny i Huligani. Koncertowe otwarcie trwało dwa dni, a wspomnienia muzyków pozostają do dzisiaj. Wystrojem przypominał współczesną Katofonię.

O Aszy opowiadają:
• Miuosh- raper
• Piotr Gutek Gutkowski- wokalista
• Grzegorz Sobieraj- stage manager
• Marek Goerlitz- gitarzysta m.in. Osły
• Mariusz Korczyński- wokalista
• Jarosław Carramba Drąg- stage manager

Akant

Katowice, ul. Teatralna 9

Lata działalności- od przełomu lat 70/80 do końca lat 90.

Obecnie w tym miejscu mieści się galerio-kawiarnia Akant.
W piwnicach jednej z kamienic na tyłach Teatru Śląskiego przez blisko 20 lat działał jeden z najsłynniejszych śląskich klubów muzycznych. To tu odbyła się pierwsza Rawa Blues, tu powstało Shakin’ Dudi, tu próby miał Dżem i wreszcie tu odbywały się słynne, piątkowe Piwnice Bluesowe Irka Dudka, które de facto rozciągały Rawę Blues na cały rok. W początkowym okresie działalności Akant rywalizował mocno z klubem Puls, jednak gdy konkurent z Placu Wolności został zamknięty, szukająca swojego miejsca muzyczna rodzina zadomowiła się w Akancie. Do początku lat 90 odbywały się tutaj eliminacje do Rawy Blues, a fragmenty tych eliminacji transmitowane były w programie muzycznym „Klub Dorosłych Sympatyków Rocka” w TVP Katowice przez red. Wojciecha Zamorskiego. Jan „Kyks” Skrzek, gdy ktoś prosił go o numer telefonu, podawał numer do Akantu, bo tu można było go najczęściej spotkać, tutaj też Janek dorobił się swojego słynnego pseudonimu. W Akancie spotykali się wszyscy najważniejsi artyści i osoby związane z kulturą w Katowicach- m.in. Irek Dudek, Jan „Kyks” Skrzek, Rysiek Riedel, Leszek Winder, czy Stanisław Sojka.

Biały Słoń

Róg ul. Kościuszki i Granicznej

Lata działania- początek lat 60

Klub Młodzieży Trudnej Związku Młodzieży Socjalistycznej „Biały Słoń”. Tak brzmiała pełna nazwa tego miejsca, co de facto pokazywało kogo można było tam spotkać. Mały budynek, z kratownicami w oknach, zasilany funduszami ZMS-u. Tuż obok znajdowała się Wojskowa Komisja Uzupełnień. W zasadzie pierwsze miejsce w Katowicach, gdzie grywano muzykę na żywo. Bardzo częstym gościem był tam Roman „Pazur” Wojciechowski, tam swoje pierwsze koncerty dawały Twarze Dzielnicy Południowej. Grywał tam również Jerzy Grunwald ze swoim zespołem. Z uwagi na dobrą aparaturę nagłośnieniową, to miejsce było chętnie odwiedzane zarówno przez młodych muzyków jak i uznane gwiazdy takie jak np. Niebiesko- Czarni.

Można tam było spotkać też Janusza Hryniewicza i Macieja Radziejewskiego.

 O Białym Słoniu opowiadają:

 • Jarosław RACIĘSKI- historyk / Muzeum Śląskie
 • Maciej RADZIEJEWSKI- gitarzysta / Czesław Niemen, Krzak
 • Janusz HRYNIEWICZ- wokalista

Bipromet

Katowice, ul. Graniczna 29

Lata działania- II połowa lat 60

Miejsce szczególne dla Jerzego Piotrowskiego- pod koniec lat 60 był tutaj osobą odpowiedzialną za techniczną działalność radiowęzła należącego do zakładów przemysłowych „BIPROMET” w budynku których znajdował się klub. Stanowisko to pozwalało mu na regularne, całodniowe ćwiczenie gry na instrumencie. Tam też debiutował ze swoim pierwszym zespołem „Kolorowi”. Było to miejsce do którego zabierano delegacje z innych krajów, by pokazać jak polska młodzież spędza czas. Często odwiedzał go tam Irek Dudek i Maciek Radziejewski, którzy przychodzili tam na wagary. Można tam było spotkać również Janusza Hryniewicza, Wojciecha Taboła i Jerzego Grunwalda.

O Bipromecie opowiadają:

 • Irek DUDEK- muzyk / Rawa Blues Festival
 • Jerzy PIOTROWSKI- perkusista / m.in. SBB, Dżem, Kombi
 • Maciej RADZIEJEWSKI- gitarzysta / Czesław Niemen, Krzak

Blus

Katowice, ul. Sobocińskiego 13

Lata działalności- od końca lat 80, do ok. 2007 roku.

Jeśli Leśniczówka jest mekką śląskiego bluesa, tak Blus był jego domem. Klub założony pod koniec lat 80 w malutkim domku na małej uliczce pomiędzy ul. Kościuszki i Jankego w Piotrowicach. Prowadzony przez znanego gawędziarza, podróżnika i marynarza- Henryka Bialika i jego brata Bernarda, był przystanią dla wielu śląskich muzyków. Klub był malutki z dwoma charakterystycznymi elementami wystroju- czarnym pianinem na którym grywał nawet Czesław Niemen oraz kominkiem, który w zimne wieczory ogrzewał gości klubu. Miejsce było tak małe, że gitarzyści w trakcie koncertu, by przepuścić publiczność do toalety, musieli podnosić gryf swoich gitar do góry. Spotkać tam można było całą śmietankę śląskiego bluesa, było to jedno z ulubionych miejsc m.in. Pawła Bergera, czy Bena i Adama Otrębów (Adam poznał tam nawet swoją żonę). Często występowali tam bracia Skrzekowie, grupa Cree, czy Krzysztof Głuch.

Chimera

Katowice, ul. Matejki 2

Lata działania- II połowa lat 90, do połowy pierwszej dekady lat 2000

W niedalekiej odległości od legendarnego klubu Puls, na przełomie wieków powstało miejsce, które przede wszystkim stawiało na ambitne koncerty. Można było natknąć się tam na muzykę jazzową, rockową, czy nawet kubańską. Imprezował tam nawet Muniek Staszczyk z T.Love, czy Kuba Badach.

O Chimerze opowiadają:
• Jarosław Carramba Drąg- stage manager
• Grzegorz Sobieraj- stage manager
• Piotr Gutek Gutkowski- wokalista
• Mariusz Korczyński- wokalista

Ciapek

Katowice, ul. Kościuszki 49

Lata działalności- lata 60

Pierwszy katowicki klub studencki, z żywą muzyką. To tu miesiącami wystawali pod oknem Irek Dudek z Maciejem Radziejewskim i podsłuchiwali co się dzieje na scenie. Byli za młodzi by wejść do środka, w klubie bardzo rygorystycznie pilnowano wieku swoich gości. Zarówno Irek jak i Maciej Radziejewski nigdy do środka nie weszli, jednak o tym miejscu opowiadają z olbrzymim sentymentem. Od basisty Wojciecha Toboła, który często występował w Ciapku Irek Dudek otrzymał swoją pierwszą harmonijkę ustną. W klubie koncertował często m.in. zespół Polanie- jeden z najlepszych zespołów gitarowych w tamtych czasach, który występował w 1965 roku przed grupą The Animals w katowickiej Hali Parkowej. W klubie można spotkać było m.in. Janusza Hryniewicza, Józefa Skrzeka, czy Stefana Płazę. Irka Dudka i Macieja Radziejewskiego można było spotkać natomiast przed klubem.

Elektromontaż

Katowice, ul. Energetyków 5

Lata działalności- lata 70

Świetlica kulturalna zakładów elektroenergetycznych „Elektromontaż”. Mieściła się na pierwszym piętrze budynku dyrekcji zakładów i wyglądała jak klasyczna świetlica zakładowa. Co ciekawe po dzień dzisiejszy wygląda dokładnie tak samo. Charakteryzował się mikroskopijnej wielkości sceną (ok. 2m2), jednak na wieczornych potańcówkach można było tam spotkać największych katowickich muzyków. To tam właśnie uformował się Krzak, tam grywało SBB. Tam też pierwsze próby miał zespół Wiślanie 69, którego liderem był Janusz Hryniewicz. Tam też powstały i koncertowały w latach 1967-1970 zespoły „Zjawy”, „Bardowie 68”, „Secesja” przez które przewinęło się mnóstwo śląskich muzyków, oprócz wyżej wymienionych wcześniej, także Aleksander Mrożek, Andrzej Smarzewski, Aleksander Gaczek. Do historii przeszły liczne perkusyjne pojedynki między dwoma gigantami tego instrumentu- Jerzym Piotrowskim i Stefanem Płazą, które odbywały się w Elektromontażu. Spotkać można tam było m.in. Macieja Radziejewskiego (który poznał tam swoją żonę), Apostholisa Anthimosa, Leszka Windera, Jerzego Piotrowskiego, Józefa Skrzeka czy Michała Giercuszkiewicza.

Hala Parkowa

Katowice, ul. Kościuszki 90

Lata działania- 1930 r.- 1989 r. (koncertowo od 1953 r.)

Do czasu budowy katowickiego Spodka, Hala Parkowa była miejscem najważniejszych kulturalnych wydarzeń w mieście. To tutaj odbył się koncert, który był kamieniem milowym w rozwoju bluesa i rocka na Śląsku- koncert grupy The Animals w 1965 roku. Dwa lata wcześniej wystąpił tu również Paul Anka. Jednak to na występ Animalsów powołują się praktycznie wszyscy muzycy, gdy pytamy ich o to, co ich najbardziej zachęciło do pracy artystycznej. Do połowy lat 80 występowali tu praktycznie wszyscy polscy muzycy m.in. Czesław Niemen, Breakout, Czerwone Gitary, Dżem, Maria Koterbska, Lombard i wielu, wielu innych. W 1984 roku zadebiutował tu Shakin’ Dudi- najbardziej znane wcielenie artystyczne Irka Dudka. Później Hala Parkowa została przerobiona na największą w Polsce dyskotekę, gdzie grywał m.in. Marek Niedźwiedzki. W Hali Parkowej można spotkać było wszystkich muzyków tworzących i mieszkających w naszym regionie.

O Hali Parkowej opowiadają:

 • Jarosław RACIĘSKI- historyk / Muzeum Śląskie
 • Andrzej MATYSIK- dziennikarz muzyczny / Twój Blues
 • Maciej RADZIEJEWSKI- gitarzysta / Czesław Niemen, Krzak
 • Roman KALARUS- artysta grafik
 • Janusz HRYNIEWICZ- wokalista
 • Andrzej URNY- gitarzysta / m.in Perfect, Dżem, Pick Up
 • Wojciech ZAMORSKI- dziennikarz muzyczny
 • Andrzej RYSZKA- perkusista / m.in. KRZAK, Hokus

Hala widowiskowo - sportowa "SPODEK"

Katowice, ul. Korfantego 35

Lata działania- 1971- nadal

Bezdyskusyjnie największy symbol Katowic. Miejsce, które od otwarcia budziło ogromne emocje, które wzrastały przy okazji licznych koncertów się w nim odbywających. Do połowy pierwszej dekady XXI wieku była to najważniejsza hala koncertowa w Polsce- pierwszy wybór na halowych trasach koncertowych największych zespołów świata. Nie sposób wymienić wszystkich artystów występujących w Spodku, na deskach sceny pojawiali się m.in. Tina Turner, Joe Cocker, Jimmy Page i Robert Plant, Eric Clapton, Deep Purple, Iron Maiden, Procol Harum, Metallica, Slash, Elton John, Black Sabbath, czy Sting. To tutaj od ponad trzydziestu lat Irek Dudek organizuje największy halowy festiwal bluesowy, to tutaj też zespół Dżem organizował swoje słynne koncertu urodzinowe (zapisane na płytach „Wehikuł Czasu- Spodek 92” oraz „30. Urodziny”. Poza Rawą, Spodek był gospodarzem innych słynnych festiwali m.in. Metalmanii czy Odjazdów. Spotkać tu można było absolutnie wszystkich muzyków w Polsce.

O Spodku opowiadają:

 • Jan CHOJNACKI- dziennikarz muzyczny / Program 3 Polskiego Radia
 • Andrzej RYSZKA- perkusista / m.in. KRZAK, Hokus
 • Apostolis ANTHIMOS- gitarzysta / SBB
 • Andrzej URNY- gitarzysta / m.in Perfect, Dżem, Pick Up
 • Jan BORYSEWICZ- gitarzysta / Lady Pank
 • Marcin KRUPA- Prezydent Miasta Katowice
 • Marek WASZCZYSZYN- realizator dźwięku / Target Sound S.C.
 • Michał STEMPLOWSKI- gitarzysta / J.D. Overdrive
 • Adam LOMANIA- klawiszowiec / Cree
 • Tomasz BREŚ- właściciel Mega Clubu
 • Tomasz TITUS Pukacki – muzyk / Acid Drinkers
 • Wojciech ZAMORSKI- dziennikarz muzyczny
 • Jarosław JUSZKIEWICZ- dziennikarz / Radio Katowice
 • Piotr KUPICHA – muzyk / FEEL, Sami
 • Maciej LIPINA- muzyk / Ścigani, KAT, Skazany na Bluesa
 • Beno OTRĘBA- basista / Dżem

Hobbit

Katowice, ul. Graniczna 65

lata działania- od początku lat 90 do początku XXI w.

Zaszyty między drzewami, w pobliżu stawu Łąka na os. Paderewskiego małych rozmiarów, niepozorny klub był świadkiem świetnych muzycznych uniesień. W latach 90 był ulubionym miejscem zarówno studentów pobliskiej Akademii Muzycznej jak i śląskich bluesmanów. Mury klubu wiele widziały, m.in. lidera grupy Motorhead- Lemmy’ego Kilmistera, który odwiedził Hobbita bo jednym ze swoich koncertów w okolicy. Tam swoje pierwsze pieniądze za koncert zarobił Sebastian Riedel, tam też odbyła się stypa po śmierci jego ojca. Regularnie odbywało się tu wiele jam sessions, gdzie można było spotkać m.in. Andrzeja Urnego, Jana Kyksa Skrzeka, Kubę Badacha, czy Tomasza Organka.

Katofonia

Katowice, ul. Mariacka 18a

Lata działalności- 2011- nadal

Klub, który od początku swojej działalności kultywuje tradycje największych klubów muzycznych w historii naszego regionu. Klub profesjonalnie przygotowany do działalności koncertowej, jedyne miejsce w Katowicach, gdzie regularnie odbywają się od lat jam session, na których wystąpić może każdy. Do Katofonii lubił przychodzić Jan Skrzek, grywała tu Śląska Grupa Bluesowa, Cree czy Kuba Badach. Od początku działalności spotkać można tu śmietankę muzyczną naszego miasta, a tego, by muzycznie wszystko się zgadzało pilnuje Jan Gałach.

Kocynder

Chorzów, ul. Powstańców 1A

Lata działania- od lat siedemdziesiątych do dziewięćdziesiątych.

„Kocynder” wielu mieszkańcom Chorzowa kojarzy się z mieszczącym się kiedyś nieopodal kinem non-stop „Pionier”. Nie każdy wie, że wcześniej klub działał w trzech innych miejscach integrując społeczność lokalnych miłośników bluesa i jazzu nie tylko z Chorzowa, ale także pobliskiego Osiedla Tysiąclecia. „Kocynder” był jednym z najważniejszych klubów studenckich w naszym regionie. Oprócz miłośników muzyki miał niezwykle silne sekcje kabaretową i literacką. W latach osiemdziesiątych organizowano tam również niezwykle popularne dyskoteki i jedną z pierwszych w regionie giełd komputerowych. Jako Regionalny Ośrodek Studencki „Kocynder” działał do 1994 roku.

Kwadraty

Katowice, ul. Franciszkańska 10

Lata działania- od połowy lat 70 do 2014 roku.

Klub studencki ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Był prawdziwą kuźnią talentów- jednocześnie próby mieli tam m.in. Dżem, KAT, Kwadrat czy Krzak. Bywało, że próby się na siebie nakładały, jednak pozwalał na to układ sal i doskonałe wyposażenie zakupione przez władze uczelni. Z wielkim sentymentem jest wspominany przez praktycznie wszystkich muzyków, którzy w tamtych czasach działali w Katowicach. Klub miał swój własny zespół pod nazwą Kwadrat, którego liderem był Zbigniew Gocek, ten sam który później odkrył Leśniczówkę. Zanim w klubie zaczęła działać popularna przed laty dyskoteka, do klubu wejścia strzegły panie portierki, które często przeganiały muzyków udających się na próby mokrą szmatą. Dlatego też, zdarzało się, że do klubu wchodziło się przez okno, by ominąć panie portierki. Największy przyjaciel Ryśka Riedla- Michał Giercuszkiewicz, został perkusistą Dżemu właśnie w czasie, gdy Dżem miał próby w klubie Kwadraty. Spotkać można było w tym klubie m.in. Dżem, Krzak, Krzysztofa Głucha, Irka Dudka, Michała Giercuszkiewicza, Adama Otrębę.

Leśniczówka

Chorzów, Al. Muzyków 1

Lata działania- 1983- nadal

Jedyny na Szlaku Śląskiego Bluesa klub, który działa nieprzerwanie od momentu powstania. Mekka śląskiego bluesa. Miejsce przesiąknięte historią w każdym centymetrze swojej powierzchni. To tu swój ostatni publiczny występ dał Rysiek Riedel. Leśniczówka jest przerobioną w 1983 roku na klub stodołą, która od początku swojej działalności była wyjątkowym punktem na muzycznej mapie Śląska. Było to jedno z ulubionych miejsc Janka Kyksa Skrzeka, Ryśka Riedla i Jerzego Kawalca. Kilkukrotnie zmieniała właścicieli, jednak klimat pozostał od lat niezmieniony. O historii tego miejsca krążą liczne legendy, dla wielu osób Leśniczówka była domem. Nie sposób wymienić każdego kto pojawił się na tej legendarnej scenie, grali tu po prostu wszyscy najważniejsi.

Marchołt

Katowice, ul. Warszawska 37

Lata działania- połowa lat 80- ok. 2010

Klub Pracy Twórczej „Marchołt” jest jednym z ważniejszych miejsc na muzycznej mapie Katowic. Odbywały się tam przesłuchania do Rawy Blues, jam session po Rawie, próbował tam zespół Dżem (w okresie gdy do Dżemu dołączył Jerzy Piotrowski). Najciekawszy okres w historii klubu to lata 90. Działo się wtedy tam zdecydowanie najwięcej wydarzeń muzycznych, odbywały się tam liczne koncerty gwiazd zarówno polskiej jak i zagranicznej estrady. Marchołt współpracował z licznymi festiwalami- Rawą Blues, czy chorzowskimi Bluestracjami. Do tego klubu po koncercie w Spodku wybrali się muzycy legendarnego Genesis (z Rayem Wilsonem).

W Marchołcie można było spotkać całą śmietankę polskiego bluesa i jazzu m.in. Jana i Józefa Skrzeków, Leszka Windera, Andrzeja Urnego, Jerzego Kawalca, czy Jarosława Śmietanę.

O Marchołcie opowiadają:

 • Wojciech ZAMORSKI- dziennikarz muzyczny
 • Sebastian RIEDEL- muzyk / Cree
 • Stanisław WITTA- klawiszowiec / m.in. Hokus, Pro Contra, Roman Pazur Wojciechowski
 • Paweł AMBROZIAK- gitarzysta / m.in. Ścigani, Ości, IRA
 • Maciej LIPINA- muzyk / Ścigani, KAT, Skazany na Bluesa
 • Andrzej MATYSIK- dziennikarz muzyczny / Twój Blues

Medyk

Katowice, ul. Medyków 12A

Lata działania- II połowa lat 70, do połowy lat 80

Klub studencki Akademii Medycznej w Katowicach. Razem z Kwadratami i Strasznym Dworem tworzył studencką oazę w katowickiej Ligocie. W tym klubie swój pierwszy koncert w charakterze gitarzysty dał Maciej Radziejewski. W latach 70 ubiegłego wieku działał bardzo prężnie, odbywały się tam liczne koncerty zespołów z całej Polski. Po koncercie w Medyku Apostolis Anthimos był bardzo bliski porzucenia kariery muzycznej z powodu… zbyt miękkiej kostki do gitary. Poza salą koncertową było to również miejsce prób dla wielu zespołów pochodzących z okolicy m.in. Dżemu, Pick Up, czy grupy Kwadrat. Spotkać tam można było m.in. Bena Otrębę, Romana Pazura Wojciechowskiego, Apostolisa Anthimosa, Leszka Windera, czy Józefa Skrzeka.

O Medyku opowiadają:

 • Andrzej URNY- gitarzysta / m.in Perfect, Dżem, Pick Up
 • Józef SKRZEK- muzyk / SBB
 • Apostolis ANTHIMOS- gitarzysta / SBB
 • Michał GIERCUSZKIEWICZ- perkusista / m.in. Kwadrat, Dżem, Śląska Grupa Bluesowa
 • Maciej RADZIEJEWSKI- gitarzysta / Czesław Niemen, Krzak
 • Stanisław WITTA- klawiszowiec / m.in. Hokus, Pro Contra, Roman Pazur Wojciechowski
 • Leszek WINDER- gitarzysta / m.in. Krzak, Śląska Grupa Bluesowa, Czarny Pies
 • Mirosław RZEPA- muzyk / m.in. Śląska Grupa Bluesowa

Mega Club

ul. Dworcowa 4 / Żelazna 15

Lata działania- 1993- nadal

Jeden z najbardziej znanych klubów koncertowych w Polsce. Do 2007 roku funkcjonował w budynku zabytkowego Starego Dworca w Katowicach i od samego początku ściągał najważniejszych artystów z Polski i z za granicy. Jest to klub w którym raczej się nie odbywały jam session, natomiast pełnowymiarowe koncerty odbywają się w nim regularnie. Do legendy wręcz przeszły garderoby ze „starego” Mega Clubu, z których muzycy na scenę musieli przechodzić po dachu i starym peronie dworcowym. Ponadto, lokalizacja samej sceny również nie była klasyczna- znajdowała się w zasadzie na schodach prowadzących na drugie piętro klubu. Występowały tam zarówno największe polskie gwiazdy – takie jak HEY, Dżem, KAT, Kaliber 44, O.N.A, czy Lady Pank jak i wielkie gwiazdy zagraniczne- Biohazard, Hammerfall, Samael, czy Ritchie Kotzen.

O Mega Clubie opowiadają:

 • Tomasz ORGANEK- muzyk
 • Tomasz BREŚ- właściciel Mega Clubu
 • Michał STEMPLEWSKI- gitarzysta / J.D. Overdrive
 • Tomasz TITUS Pukacki – muzyk / Acid Drinkers
 • Maciej LIPINA- muzyk / Ścigani, KAT, Skazany na Bluesa
 • MIUOSH- muzyk
 • Robert ZEMBRZYCKI- gitarzysta / Acid Drinkers

Na Torach

Katowice, ul. Asnyka 32

Lata działania- od druga połowa lat 70 do 2010 roku (od początku lat 90 pod nazwą Kompresor)

Pierwotnie był to ośrodek kultury pobliskich zakładów kolejowych. Później funkcjonował pod nazwą Kompresor. Duża scena, dobry sprzęt oraz bliskość miejsca zamieszkania przyciągnęła pod koniec lat 70 zespół Dżem, gdzie przez pewien czas mieli swoją salę prób. Później przenieśli się 2,5 kilometra dalej do klubu Kwadraty. Spotkać w tym klubie można było m.in. Pawła Bergera, Adama Otrębę, Bena Otrębę, Krzysztofa Głucha czy Andrzeja Urnego.

Pod Rura

Katowice, ul. Grażyńskiego 53

Lata działania- I połowa lat 80, do połowy lat 90

Klub studencki Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zasłynął szczególnie na przełomie lat 80 i 90, w czasie zmian ustrojowych w kraju. Był wtedy miejscem, gdzie spotykały się wszystkie katowickie subkultury. Tam też można było uczestniczyć w pierwszych (i chyba jedynych) pogotekach. Wystrój klubu to oczywiście tytułowa rura wentylacyjna i mała, trójkątna scena. Grywało tam wiele zespołów, raczej mniej bluesowych, jednak i takie można było spotkać Pod Rurą. Klub ten jest protoplastą Mega Clubu.

O Pod Rurą opowiadają:
• Bartosz Nowicki- fotograf muzyczny
• Tomasz Breś- właściciel Mega Clubu, zarządca klubu Pod Rurą
• Piotr Gutek Gutkowski- wokalista
• Grzegorz Sobieraj- stage manager
• Marek Goerlitz- gitarzysta m.in. Osły
• Mariusz Korczyński- wokalista

Polskie Radio Katowice

ul. Ligonia 29

Lata działania- lata 60- nadal

W studiach Polskiego Radia w Katowicach gościły największe sławy polskiej muzyki. Nagrywali tam między innymi Ewa Bem, Krystyna Prońko, Irek Dudek, Dżem, Stanisław Sojka, czy Józef Skrzek.

Studio Koncertowe im. Jerzego Haralda na parterze rozgłośni przy ul. Ligonia 29 w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zostało wyposażone w wielościeżkowy system zapisu dźwięku, co było w tamtych czasach rozwiązaniem ultranowoczesnym. W 2001 roku studio przeszło gruntowny remont i dziś wykorzystywane jest nie tylko do nagrań muzycznych, ale również audycji na żywo z udziałem publiczności. Do połowy lat dziewięćdziesiątych funkcjonowało również studio muzyczna w Radiowym Domu Muzyki przy ulicy Plebiscytowej. To właśnie tam większość swoich kultowych utworów nagrała grupa „Dżem”. Złote czasy śląskiego bluesa i rocka kojarzą się z nazwiskami dwóch realizatorów dźwięku – Andrzejem Prugarem i Zbigniewem Maleckim.

Polskie Radio Katowice do dziś pozostaje miejscem, w którym często spotykają się muzycy i artyści – odwiedzając studia nagrań, a także uczestnicząc w programach na żywo.

O Radiu Katowice opowiadają:

 • Stanisław WITTA- klawiszowiec / m.in. Hokus, Pro Contra, Roman Pazur Wojciechowski
 • Andrzej Prugar- inżynier dźwięku / Polskie Radio Katowice
 • Andrzej RYSZKA- perkusista / m.in. KRZAK, Hokus, VOO VOO
 • Adam LOMANIA- klawiszowiec / Cree

Puls

Katowice, ul. Wolności 12a

Lata działalności 1974-1984

Perła w koronie śląskich klubów. W latach siedemdziesiątych, w szczycie popularności był wymieniany w jednym szeregu z legendarnymi polskimi klubami jak warszawska „Stodoła”, czy krakowskie „Jaszczury”. Co ciekawe, był klubem studenckim, jednak nie był związany na stałe z żadną uczelnią. Było trudno do niego się dostać, jednak w środku działo się naprawdę wiele. W jam session w Pulsie uczestniczyli kiedyś nawet muzycy grupy Procol Harum, tam też powstał największy przebój grupy Krzak- utwór „Czakuś”. Co ciekawe- Rysiek Riedel wcale nie był częstym gościem w Pulsie, gdyż nie był zbyt chętnie wpuszczany do środka przez ochroniarzy, a mimo to umieścił ten klub w jednym z największych polskich przebojów- Wehikule Czasu. Poza bluesem, w klubie Puls równie często, jak nie częściej gościł jazz m.in. za sprawą Jarosława Śmietany, czy grupy Laboratorium. Spotkać można tam bylo: Irka Dudka, Leszka Windera, Jerzego Kawalca, SBB, Dżem, Stanisława Sojkę, Andrzeja Zauchę, Romana Pazura Wojciechowskiego i wielu, wielu innych.

Pyrlik

Bytom, ul. Jagiellońska 12

Lata działalności 1974-1984

Klub studencki „Pyrlik” to prawdziwa legenda Bytomia.Grupa incjatywna przyszłego klubu najpierw spotykała się na ulicy Moniuszki. Ostatecznie siedziba klubu znalazła się na ulicy Jagiellońskiej.
Pyrlik znajdował się na parterze kamienicy i do dyspozycji studentów były dwa pomieszczania i sala widowiskowa na 200 miejsc. Na otwarcie klubu przyjechali muzycy z Piwnicy pod Baranami, a na pyrlikowej scenie występowali też m.in. Czesław Niemen i Skaldowie. W Pyrliku swoje miejsce znalazła też grupa SBB z Józefem Skrzekiem- tu odbywały się pierwsze rejestracje zespołu i tu też na koncert SBB nie dostała się Maryla Rodowicz.

O Pyrliku opowiadają:

 • Andrzej Matysik,
 • Zbigniew Hołdys,
 • Wojciech Zamorski.

Santos

Katowice, Pl. Grunwaldzki 4

Lata działania- ok. 1965- 1970

Klub, a raczej kawiarnia mieszcząca się w bloku tuż przy katowickim Spodku. Podobnie jak „Biały Słoń”, kawiarnia Santos była pod egidą ZMS-u (Związek Młodzieży Socjalistycznej).  W tym miejscu swój pierwszy występ na żywo dał Apostolis Anthimos, razem z zespołem w którym występował również Jacek Gazda. Odbywały się tam regularnie koncerty tzw. „five o’clocki”, wzorem brytyjskich „fajfów”, z tą różnicą, że w Santosie odbywały się o godzinie 19:00. Sala była długa i wąska, koncertom towarzyszyła obowiązkowa kawa „plujka” w szklance, jednak maleńka scena Santosu gościła wielu ciekawych muzyków m.in. Apostolisa Anthimosa, Jacka Gazdę, Macieja Radziejewskiego czy Andrzeja Urnego.

O Santosie opowiadają:

 • Jacek GAZDA- basista / m.in. Easy Rider, Czesław Niemen
 • Maciej RADZIEJEWSKI- gitarzysta / Czesław Niemen, Krzak
 • Stanisław WITTA- klawiszowiec / m.in. Hokus, Pro Contra, Roman Pazur Wojciechowski
 • Apostolis ANTHIMOS- gitarzysta / SBB
 • Wojciech ZAMORSKI- dziennikarz muzyczny
 • Andrzej URNY- gitarzysta / m.in Perfect, Dżem, Pick Up

Stadion Śląski

Park Śląski w Chorzowie

Lata działania- od 1956 roku do dziś

Stadion Śląski zwany także „Kotłem Czarownic” został oddany do użytku w 1956 roku. Swój przydomek zawdzięcza niepowtarzalnej akustyce – przed jego przebudową głosy kibiców lub fanów muzyki wirowały wokół trybun tworząc niepowtarzalny efekt dźwiękowy. Stadion Śląski przeszedł także do historii muzyki dzięki legendarnym koncertom, takim jak „Monsters Of Rock” w 1991 roku, w czasie którego wystąpiła Metallica i AC/DC. Dwukrotnie na „Ślaskim” zagrała irlandzka grupa U2. W czasie tych koncertów fani spontanicznie zmieniali trybunę „Śląskiego” w biało – czerwoną flagę. Na stadionie odbyły się także pamiętne koncerty takich gwiazd jak The Rolling Stones, Genesis, The Police, Red Hot Chili Pepers czy Rammstein.

Straszny Dwór

Katowice, ul. Studencka 19

Lata działania- II połowa lat 70- 2013

Klub Studencki mieszczący się w Domu Studenta nr 3 Uniwersytetu Śląskiego. Tam wielokrotnie grał zespół Dżem, zwłaszcza w swojej początkowej formie. Pewnie z uwagi na fakt, że bracia Otrębowia- Adam i Beno- mieszkali niedaleko na osiedlu Młodych. Do tego klubu Beno Otręba chodził na pierwsze koncerty, oglądać muzyków na żywo. Z uwagi na lokalizację klubu w akademiku, publiczność dopisywała zawsze. Ciekawostką był fakt, że osoby „działające” w klubie, będące studentami Uniwersytetu Śląskiego, otrzymywały pokoje bezpośrednio nad klubem. W Strasznym dworze poznał się Krzysztof Głuch z Irkiem Dudkiem. Klub działał bardzo mocno koncertowo do końca swojej działalności, również po przeniesieniu w inne miejsce- w miejsce dawnego klubu „Za Szybą”. W Strasznym dworze można było spotkać m.in. Leszka Windera, Bena Otrębę, Irka Dudka, Józefa Skrzeka, czy Prezydenta Marcina Krupę.

O Strasznym Dworze opowiadają:

 • Andrzej URNY- gitarzysta / m.in Perfect, Dżem, Pick Up
 • Beno OTRĘBA- basista / Dżem
 • Mirosław RZEPA- muzyk / m.in. Śląska Grupa Bluesowa
 • Józef SKRZEK- muzyk / SBB
 • Jarosław RACIĘSKI- historyk / Muzeum Śląskie
 • Krzysztof GŁUCH- klawiszowiec / m.in. Ości, Krzysztof Głuch Oscilate
 • Maciej RADZIEJEWSKI- gitarzysta / Czesław Niemen, Krzak
 • Leszek WINDER- gitarzysta / m.in. Krzak, Śląska Grupa Bluesowa, Czarny Pies
 • Marcin KRUPA- Prezydent Miasta Katowice

Szmyrowata

Katowice, ul. Dworcowa 13

Lata działania- II połowa lat 90, do połowy pierwszej dekady lat 2000

Kawiarnia, galeria sztuki, miejsce spotkań katowickiej bohemy lat 90. To tam Janek Kyks Skrzek miał swój stolik, achtelkę i przed wszystkim swoje pianino, na którym regularnie grywał zasilany dobrze zaopatrzonym barem. Słynęła również z przepysznych herbat. Można było tam spotkać również wielu muzyków m.in Gangu Olsena, czy Cree. Z uwagi na położenie w ścisłym centrum miasta, odwiedzało ją również wiele osób bezpośrednio związanych z muzyką, techników sceny, czy dziennikarzy.

O Szmyrowatej opowiadają:
• Jarosław Carramba Drąg- stage manager
• Adam Lomania- muzyk
• Leszek Winder- muzyk
• Marek Goerlitz- gitarzysta m.in. Osły
• Piotr Gutek Gutkowski- wokalista

Śląski Jazz Club

Plac Inwalidów w Gliwicach

Lata działania- od 1956 roku

Najstarszy z kultowych klubów muzycznych działających na Śląsku. Powstał w czasach politycznej odwilży w Polsce. Studenci Politechniki i uczniowie okolicznych szkół muzycznych postanowili zmienić postrzeganie jazzu, który do tej pory był w PRL muzyką niemal zakazaną. Nie każdy wie, że to właśnie w Śląski Jazz Klub organizował pierwszą edycję festiwalu „Rawa Blues”. Jako organizacja posiadająca osobowość prawną ŚJC wspierał działania lokalnych muzyków. W 1983 roku członek zarządu klubu Zbigniew Gocek wynegocjował z Parkiem Śląskim umowę na wyremontowanie i wynajęcie rozpadającego się budynku słynnej „Leśniczówki” w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Reszta jest już historią…

Taj Mahal

Łaziska Górne, ul. Świerczewskiego 2

Lata działania- I dekada XXI wieku.

Taj Mahal to prawdziwy fenomen – dzięki jego właścicielowi i grupie pasjonatów udało się stworzyć miejsce, w którym co tydzień odbywały się niezwykle interesujące i ważne koncerty. Przyjeżdżali tu muzycy największego kalibru – do historii przeszedł występ Tadeusza Nalepy. Klub prowadził także działalność wydawniczą. Nie każdy wie, że właśnie w Łaziskach mieściła się pierwsza siedziba redakcji kwartalnika „Twój Blues”. Mimo sporej odległości od Katowic miejsca na wydarzenia muzyczne w Taj Mahal trzeba było rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

Wahadło

Katowice, ul. Graniczna 16

Lata działania- II połowa lat 70, do II połowy lat 80

Klub studencki należący do Politechniki Śląskiej. Jednak nie zamykał się na studentów kierunków technicznych- z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo Akademii Muzycznej, odbywało się tam wiele jam session i koncertów, na których występowała śmietanka artystyczna regionu np. Stanisław Soyka, Adam Otręba, Paweł Berger, Apostolis Anthimos, czy pełne SBB.

O Wahadle opowiadają:
• Stanisław Witta- klawiszowiec
• Michał Giercuszkiewicz- perkusista
• Jacek Zawadka- kierownik klubu Wahadło
• Andrzej Ryszka- perkusista
• Leszek Winder- gitarzysta

Bambino

Katowice, ul. Kościuszki

Więcej informacji wkrótce

Haźlik

Katowice, ul. Armii Krajowej 92

Więcej informacji wkrótce

Piekarnia GIGANT

Katowice, ul. Chorzowska 73A

Więcej informacji wkrótce

Beanus

Sosnowiec, ul. Małachowskiego

Więcej informacji wkrótce

Kaktusik

Katowice, ul. Plebiscytowa

Więcej informacji wkrótce

Piwnica J. Skrzeka

Siemianowice Śląskie

Więcej informacji wkrótce

Za Szybą

Katowice, ul. Studencka 16

Więcej informacji wkrótce

DK Górnik

Tychy, pl. Świętej Anny

Więcej informacji wkrótce

Mieszkanie R. Kalarusa

Katowice, ul. Moniuszki

Więcej informacji wkrótce

Siemion

Siemianowice Śląskie, ul. Olimpijska 2

Więcej informacji wkrótce

Żak

Mysłowice

Więcej informacji wkrótce

Gwarek

Gliwice, Rynek 18

Więcej informacji wkrótce

Okrąglak

Katowice, ul. Wczasowa 10

Więcej informacji wkrótce

Spirala

Gliwice, ul. Pszczyńska 85

Więcej informacji wkrótce

ORGANIZATORZY:
PATRONAT MEDIALNY: