KUBA BADACH

Urodziny 24 sierpnia 1976 roku w Krasnymstawie. Wokalista, kompozytor, muzyk, aranżer.  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalnej. Dwukrotny laureat Fryderyka w kategorii wokalista roku. Współzałożyciel zespołu Poluzjanci. Od 1999 roku jest wokalistą w zespole The Globetrotters. Nagrał solową płytę z utworami Andrzeja Zauchy „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny” w nowych aranżacjach.

JAN CHOJNACKI

Dziennikarz muzyczny, miłośnik i popularyzator bluesa. Od 1975 roku prowadzący kultową audycję „Bielszy Odcień Bluesa” w radiowej Trójce. W 2005 roku założył internetowe Radio Baobab, gdzie usłyszeć można wiele jego autorskich audycji. Zapraszany jako konferansjer na wiele polskich festiwali bluesowych. Od lat prowadzi główne koncerty na festiwalu Rawa Blues w katowickim Spodku. Dwukrotnie (w 2008 i 2013) nagrodzony tytułem „Osobowość Roku” przez czytelników „Twojego Bluesa”.

IRENEUSZ DUDEK

Urodzony 7 maja 1951 roku w Katowicach. Gra na skrzypcach, gitarze, harmonijce, śpiewa. Współpracował między innymi z takimi zespołami jak Breakout, Silesian Blues Band, Hall, Wiślanie, En Face, Kwadrat. Założyciel lub współzałożyciel zespołów Apokalipsa, Irjan, Dudek Blues Band, Sesja Bluesowa Ireneusza Dudka, tria skrzypcowego Dudek-Błędowski-Gembalski, Big Band Boogie, Irek Dudek Symphonic Blues. W 1984 roku powołał Shakin’ Dudi, które grało humorystyczne utwory rock’n’rollowe. Od 1981 roku organizuje katowicką Rawę Blues.

JAN GAŁACH

Urodzony 7 lipca 1984 roku w Katowicach. Gra na skrzypcach, gitarze, cajonie. Kompozytor i aranżer. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od 2002 roku organizuje Koncert Świąteczny w chorzowskiej Leśniczówce, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Współpracował między innymi z Martyną Jakubowicz, Dżemem, Maciejem Balcarem, Janem „Kyksem” Skrzekiem, Acid Drinkers, Gangiem Olsena, Kasą Chorych, Cree, Leszkiem Winderem, Romanem Wojciechowskim, a także z wieloma artystami na świecie. W 2007 roku założył zespół Osły. Obecnie jest liderem Jan Gałach Band.

JACEK GAZDA

Gitarzysta basowy. Współzałożyciel grupy Krzak. Obecnie grający w trio Easy Rider wraz z braćmi Wodzińskimi. Przez lata wstępował z Czesławem Niemenem. Współpracował również z zespołem Kwadrat.

MICHAŁ „GIER” GIERCUSZKIEWICZ

Urodziny 29 września 1954 roku w Katowicach. Jeden z najlepszych, bluesowych perkusistów w Polsce. Grał między innymi w Dżemie, Apogeum, Bezdomnych Psach, Krzaku, Cree oraz w grupie Kwadrat. Obecnie, od 2003 roku gra w Śląskiej Grupie Bluesowej. Od kilkunastu lat mieszka na tratwie w Bieszczadach. Był jednym z najbliższych przyjaciół Ryśka Riedla, uczestniczył w jego ostatnim koncercie w klubie Leśniczówka w Chorzowie.

KRZYSZTOF „KRIS” GŁUCH

Urodzony 10 maja 1956 roku w Katowicach. Jeden z najwybitniejszych, bluesowo-jazzowych pianistów. Jest cenionym muzykiem sesyjnym, kompozytorem. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, między innymi z Pick up, Young Power, Irkiem Dudkiem, Romanem Wojciechowskim, Shakin’ Dudi, Dżemem, Martyną Jakubowicz, Henrykiem Gembalskim. W latach 1997-2003 współtworzył zespół Cree. Głuch w sumie brał udział w nagraniach ponad 20 krążków. Założyciel Krzysztof Głuch Oscillate, z którym gra od 2012 roku.

JANUSZ HRYNIEWICZ

Urodzony w Walii polski wokalista, gitarzysta. Wychowywał się w Argentynie. Uczył się gry na skrzypcach. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, takimi jak Wiślanie 69, Ślężanie, Bractwo Kurkowe 1791, Trubadurzy, Jerzy Grunwald. W 1973 roku wyjechał na 25 lat do Szwecji, i tam kontynuował swoją karierę muzyczną. Po tym czasie wrócił do Polski, gdzie dalej koncertuje.

GRZEGORZ KAPOŁKA

Pochodzi z Imielina. Gitarzysta bluesowy i jazzowy. Jest członkiem Akademii Fonograficznej. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Założyciel Grzegorz Kapołka Trio. Współpracował z wielu wybitnymi artystami z polski i ze świata między innymi z Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Irkiem Dudkiem, Antymosem Apostolisem, Jerzym Piotrowskim, Józefem Skrzekiem, Kubą Badachem, Leszkiem Winderem. Grał w takich zespołach jak: Shakin’ Dudi, Young Power,czy Golec uOrkiestra. Na koncie ma 5 autorskich płyt, a także nagrał ponad 50 krążków jako muzyk sesyjny.

PIOTR KUPICHA

Urodzony w 1979 roku. Wokalista, gitarzysta, tekściarz, aranżer, lider zespołu Feel. Przygodę z muzyką rozpoczął w 1995 roku, gdy kupił pierwszą gitarę. W 1996 założył swój pierwszy zespół Ragabash. Jest muzycznym samoukiem.

MACIEJ LIPINA

Wokalista, gitarzysta, autor piosenek, pedagog muzyczny. Jest założycielem i liderem zespołu Ścigani. Od 2014 roku odtwórca roli Ryszarda Riedla w spektaklu „Skazany na Bluesa” w Teatrze Śląskim. Współpracuje z wieloma zespołami bluesowo-rockowymi.

ADAM LOMANIA

Polski pianista, hammondzista. Obecnie grający w zespole Cree. Grał również z Gangiem Olsena, Damą Pik. Wydał solową płytę z autorskim materiałem.

MIUOSH MIŁOSZ BORYCKI

Urodzony 14 października 1986 roku w Katowicach. Polski raper i producent muzyczny. Właściciel własnej wytwórni płytowej Fandango Records. W 2016 roku obchodzi XV lecie swojej pracy artystycznej.
W środowisku bluesowym znany jest ze współpracy z Janem „Kyksem” Skrzekiem, którego utwór „O mój Śląsku” wykorzystał w swoim numerze „Piąta strona świata”.

ADAM OTRĘBA

Urodzony 7 grudnia 1952 roku w Katowicach. Gitarzysta blues-rockowy.  Jest jednym z założycieli zespołu Dżem. Uczestniczył w spotkaniu w klubie „Szarotka” w Piotrowicach, gdzie razem z Pawłem Bergerem i swoim bratem- Benem Otrębą postanowili założyć zespół, z którego wkrótce urodził się Dżem. Poza Dżemem występował w grupie Kwadrat oraz w zespołach grających na kontraktach w Kuwejcie.

BENO OTRĘBA

Urodzony 27 czerwca 1951 roku w Katowicach. Był jednym z inicjatorów powstania zespołu Dżem, w 1973 podczas spotkania w klubie Szarotka w Piotrowicach. Wtedy to z połączenia dwóch zespołów powstał zalążek grupy Jam, która finalnie została nazwana Dżem. W zasadzie przez całe swoje zawodowe życie związany jest z Dżemem, gdzie nieprzerwanie od 1980 roku gra na gitarze basowej.

TOMASZ ORGANEK

Urodzony w 1976 roku w Suwałkach. Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Muzycznie kształcił się na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej grając na gitarze elektrycznej. Współzałożyciel zespołu Sofa. Od 2013 roku występuje solowo jako Ørganek.

JERZY PIOTROWSKI

Urodziny 9 lutego 1950 roku, góral. Jeden z najlepszych polskich perkusistów jazz-rockowych. Od lat 70 czynny muzyk takich zespołów jak SBB, Kombi, Dżem, Young Power, Pick up. Współpracował też z Czesławem Niemenem. Nauczyciel gry na perkusji na wielu warsztatach, napisał podręcznik „Szkoła na perkusję”. Od lat 90 mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak często przyjeżdża do Polski, aby koncertować z SBB.

TOMASZ „TITUS” PUKACKI

Urodziny w 1967 roku w Poznaniu. Polski muzyk, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów.  Wokalista i basista w zespole Acid Drinkers.

MACIEJ RADZIEJEWSKI

Urodzony 9 października 1951 roku w Katowicach. Gitarzysta bluesowy, kompozytor. W 1972 roku wraz z Jackiem Gazdą, Janem Błędowskim i Wojciechem Grabińskim założył grupę Krzak. Współpracował między innymi z Ireneuszem Dudkiem, Józefem Skrzekiem, Romanem Wojciechowskim oraz z grupami En Face, Kwadrat, Apokalipsa, Breakout, Irjan. Od 1973 roku występował z Czesławem Niemenem. W latach 80 wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Muzyk często przylatuje do Polski, aby koncertować wraz z przyjaciółmi.

SEBASTIAN RIEDEL

Urodzony 2 marca 1978 roku w Tychach. Syn Ryszarda Riedla. W 1993 roku założył  zespół – Cree, gdzie gra na gitarze, śpiewa, a także komponuje.  Nazwę zespołu wymyślił jego ojciec, który sam chciał mieć zespół o takiej nazwie. W sumie Cree wydało do tej pory 8 albumów.

ANDRZEJ RYSZKA

Urodzony w 1959 roku polski perkusista. Współpracował z wieloma legendarnymi polskimi zespołami takimi jak: Krzak, Young Power, Hokus, Woo Boo Doo, Combo. Obecnie mieszka w Kanadzie.

MIROSŁAW RZEPA

Gitarzysta i basista bluesowy, multiinstrumentalista, kompozytor. Od lat związany ze Śląską Grupą Bluesową. Występował w takich zespołach jak Krzak, SBB, Dżem, Bezdomne Psy. Znany jest również ze współpracy z Elżbietą Mielczarek. Był współtwórcą zespołu Ości i Łapka-Rzepa-Głuch. Niedawno wydał solową płytę RymSzary.

JÓZEF SKRZEK

Urodzony 2 lipca 1948 roku w Siemianowicach Śląskich. Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Absolwent Średniej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu. Współpracował z zespołem Breakout, nagrywając partie fortepianu na debiutanckim singlu „Za siódmą górą”. W 1970 roku został członkiem zespołu grając na pianinie, basie oraz śpiewając podczas koncertów utwory Led Zeppelin. Nagrał z zespołem płytę „70a”. Po rozstaniu z Breakoutem w 1971 roku został liderem zespołu Silesian Blues Band, późniejszego SBB. Współpracował również z Czesławem Niemenem.  Kompozytor muzyki do wielu filmów. Często występował również ze swoim bratem Janem „Kyksem” Skrzekiem.

ANDRZEJ URNY

Urodzony 30 listopada 1957 roku w Rudzie Śląskiej. Gitarzysta bluesowo-rockowy, kompozytor, harmonijkarz. Grał z takimi zespołami jak Dżem, Kwadraty, Young Power, WOO BOO DOO, Czarne Komety z Południa, Krzak. Współpracował również z Martyną Jakubowicz. W latach 1982-1987 oraz 1993-1994 grał w zespole Perfect.

LESZEK WINDER

Urodzony 22 maja 1954 roku w Chorzowie. Jeden z najlepszych polskich gitarzystów bluesowo-rockowych, kompozytor. Współtworzył tak legendarne zespoły jak Apogeum, Krzak, Skibiński/Winder Super Session, Bezdomne Psy, Blues Forever. Wziął udział w nagraniach debiutanckiego albumu zespołu Dżem „Cegła”. W 1992 roku przejął chorzowską Leśniczówkę, gdzie zaczęły odbywać się regularne koncerty i jam session. Jest prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Artystów i Twórców SAT, które promuje śląską muzykę. W 2003 roku założył Śląską Grupę Bluesową.

STANISŁAW WITTA

Polski pianista, kompozytor, aranżer. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 8 lat. W wieku 13 lat po raz pierwszy wraz z Jankiem Skrzekiem zagrał pierwszy bluesowy koncert w piwnicy domu braci Skrzeków. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z wieloma artystami i zespołami między innymi: Dżemem, Combo, Krzakiem, Easy Rider, Hokus oraz Irkiem Dudkiem, Maćkiem Radziejewskim, Andrzejem Ryszką, Romanem Wojciechowskim, Sebastianem Riedelem. Nagrał wiele płyt z własną muzyką instrumentalną, a także około 20 płyt z innymi artystami.

ROMAN "PAZUR" WOJCIECHOWSKI

Roman „Pazur” Wojciechowski to absolutna legenda śląskiej sceny muzycznej. Na klubowych estradach pojawia się od samego początku. Współtworzył jeden z najważniejszych zespołów tamtych lat- Twarze Dzielnicy Południowej. Występował ponadto w m.in. Czarne Komety z Południa, DDD, Aerobus. Od wielu lat występuje również solowo, w repertuarze mając wiele utworów m.in. Czesława Niemena czy Jamesa Browna.

ORGANIZATORZY:

PATRONAT MEDIALNY: